جنبش فکری هنری سنما انقلاب
جمال شورجه:

«در حال تدارک برای مرحله قبل از پیش تولید به اسمart book هستیم که این دفترچه آنالیز کل فیلم است. این کار به عبارتی تصویری کردن کل فیلمنامه روی مانیتور و کاغذ است که تمام جزییات فیلمنامه را مجسم می‌کند که به یقین برآورد دقیق و قطعی و با تلورانس چند درصد اختلاف، خودش را در این مرحله نشان می‌دهد.»

پیش تولید مجموعه موسی (ع) با شیوه «آرت بوک» پیش می رود

با مرکز امور نمایشی برای تامین بودجه سریال «حضرت موسی» مذاکره کردید؟

تهیه‌کننده سریال، سیداحمد میرعلایی با این مرکز صحبت کردند.

با توجه به این‌که هنوز به‌طور جدی رییس مرکز امور نمایشی مشخص نیست نتیجه گفت‌وگو مشخص شده است؟

در حال حاضر مشغول اصلاحاتی هستیم که روی فیلمنامه صورت می‌گیرد. این تغییر نظرات شورای طرح و برنامه تلویزیون به نمایندگی حجت‌الاسلام رحیم‌زاده است که نتیجه این اصلاحات را سعی داریم اعمال کنیم و این اتفاق‌ها به مدیریت منصور براهیمی می‌افتد.

پیش‌بینی می‌کنید که کار چه زمانی کلید بخورد؟

در حال حاضر که مشغول اصلاحاتیم و دوم این‌که در حال تدارک برای مرحله قبل از پیش تولید به اسمart bookهستیم که این دفترچه آنالیز کل فیلم است. این کار به عبارتی تصویری کردن کل فیلمنامه روی مانیتور و کاغذ است که تمام جزییات فیلمنامه را مجسم می‌کند که به یقین برآورد دقیق و قطعی و با تلورانس چند درصد اختلاف، خودش را در این مرحله نشان می‌دهد. این مرحله چند ماهی زمان می‌برد و تقریبا ما در مرحله مقدمات تهیه این دفترچه هستیم که توسط دکتر شیخ انصاری انجام می‌شود. این اولین‌باری است که در تلویزیون به این سبک کار تولید می‌شود و به‌خاطر کم کردن خطاها در تولید است. مسئولان سیما به این اتفاق خوشبین هستند که مجموعه‌های بزرگ و فاخر را به این شیوه پیش ببرند.

با علی عسگری؛ مدیریت جدید صدا و سیما درباره پروژه «موسی» ملاقات داشتید؟

هنوز توفیق دیدار با علی عسگری را نداشتیم ولی قاعدتا علی عسگری و مرتضی میرباقری در جریان این پروژه هستند.

تیم جدید را چطور ارزیابی می‌کنید؟

با توکل به خدا امیدوار هستیم که ما در خدمت سیما باشیم و افراد جدید کمک کنند تا اثر قرآنی و ملی تبدیل به مجموعه‌ای شود که با بعد جهانی بتوانیم سریال‌سازی را با توانمندی‌های بین‌المللی عرضه کنیم.

برای بازیگر نقش حضرت موسی به چه گزینه‌هایی فکر کردید؟

هنوز مشخص نیست و مرحله فیلمنامه و art book باید تمام شود تا وارد مراحل اجرایی و پیش تولید کار شویم که شامل دکور و انتخاب بازیگر است. تلاش من بر این است که بازیگر نقش موسی از چهره‌های ناشناس و اهالی تئاتر باشد.

 

از این ها بگذریم صحبت دیگری که می خواهیم با شما در میان بگذاریم این است که مقام معظم رهبری معتقد هستند که در صادرات فرهنگی درست عمل نکرده‌ایم. اگر بخواهیم خاصه در مورد تلویزیون بحث کنیم؛ چرا این اتفاق افتاده است؟

در خصوص مبحثی که مقام معظم رهبری اشاره کردند و عنوان ولنگاری فرهنگی را به‌کار بردند و اشاره کردند کارهایی که باید انجام بشود نمی‌شود و کارهایی که نباید بشود می‌شود؛ یعنی اهتمام لازم برای انجام ندادن کارهایی که مضر است و تولید پروژه‌هایی که مفید است وجود ندارد، این کلیت صحبت‌های مقام معظم رهبری بود. گرچه به نظر من درباره تلویزیون فقط این صحبت مصداق پیدا نمی‌کند بلکه در همه قسمت‌های فرهنگی این نگرانی وجود دارد. درباره تلویزیون که باید گفت؛ سیاست‌های سازمان صداوسیما اخیرا تغییر کرده است و قاعدتا برای جا افتادن مدیریت‌های جدید سازمان، مدتی را باید صبر کنیم تا ببینیم رویکرد و جهت‌گیری آثار به چه سمتی است، آیا در جهت منویات مقام معظم رهبری هست یا نه. در حال حاضر نمی‌توان درباره عملکرد تلویزیون خصوصا دوره مدیریت علی‌عسگری و معاونان جدید صحبت کرد گرچه جدید هم نیستند و ما شاهد چهره‌های جدید نیستیم و همان معاونان قدیمی سازمان را دوباره دعوت به کار کردند.

باز تاکید می‌کنم که واژه ولنگاری فرهنگی درباره تلویزیون نبوده است زیرا سازمان صداوسیما زیرمجموعه مقام عظمی ولایت است و به قطع اگر در جایی مشکلی ببینند، مستقیم دستورات را به مدیریت سازمان صداوسیما ابلاغ می‌کنند و مقام رهبری به رویکرد کلی فرهنگی اشاره کردند و نه صرفا تلویزیون. من هم نمی‌توانم وارد ذهنیت مقام رهبری شوم که رویکرد این صحبت در ارتباط با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است یا با صداوسیما یا کلیه نهادهای فرهنگی شامل صحبت‌های ایشان می‌شود. امیدوار هستیم که در صداوسیما با برنامه‌ریزی‌هایی که علی‌عسگری انجام می‌دهد و با به کارگیری نیروهای متعهد در حوزه برنامه‌سازی و نیروهای امتحان پس داده اهل ولایت و اهل قرابت با انقلاب و ارزش‌های انقلاب بتواند جهت‌گیری‌های کلان سازمان صداوسیما را هم‌سو و هم‌گرا با جهت‌گیری‌های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران کند که این یکی از نگرانی‌ها و دل‌مشغولی‌های پیوسته مقام معظم رهبری است که در طول سالیان این نگرانی را بیان کرده‌اند. امیدوار هستیم با سابقه انقلابی علی‌عسگری که از او سراغ داریم بتواند این رویکرد را محقق کند.

به نظر شما نقاط ضعفی که در جهت عملی نشدن فرمایشات رهبری بوده در چه جاهایی مشهود است؟

مقام معظم رهبری بیشتر رویکرد هنر مضر و هنر مفید را تاکید داشتند که این بر می‌گردد به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مجلس که این فرمایشات در دیدار با اهالی مجلس دهم و منتخبان مردم عنوان شده است. به‌نظر می‌رسد که در این‌جا جهت‌گیری مجلس دهم بسیار روشن‌تر در مباحث اقتصادی و فرهنگی مشخص شده است. امضای دویست و چند نماینده مجلس و تشکر آنها از مقام معظم رهبری و بستن پیمان که در این حوزه تلاش خواهند کرد و مسائل در حوزه اقتصاد و فرهنگ به طور جد در مجلس پیگیری خواهد شد. یکی از ارکان و پایه‌های اصلاح مباحث فرهنگی ما اتفاقا بحث نظارتی در مجلس است، مجلس ما متاسفانه به حوزه فرهنگ به عنوان مقوله دست چندم نگاه می‌کند؛ به طور مثال چند وقت پیش داوطلبانی را برای کمیسیون فرهنگی نامزد کردند که چهار نفر بودند و نشان‌دهنده این است که متاسفانه با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری باز هم ما شاهد هستیم که اهتمام لازم در مجلس در حوزه فرهنگ صورت نمی‌گیرد که این‌قدر متقاضی کم است و این یکی از ارکان متزلزل حوزه فرهنگ است. بازوی نظارتی فرهنگ ما مجلس است و یکی از وظایفشان نظارت بر فرهنگ و همگرا شدن مباحث فرهنگی با مباحث نظام جمهوری اسلامی است اما متاسفانه شاخک‌های فرهنگی مجلس کار نمی‌کند. مجلس ما کار نمی‌کند یا به عبارتی کند شده است این اتفاق را اگر بتوانیم فعال کنیم و اگر مجلس به وظیفه نظارتی خودش در حوزه‌های مختلف عمل کند و مدام در حوزه فرهنگ رصد کند چه در تلویزیون، چه در حوزه ارشاد و چه در تمام نهاد‌های فرهنگی، مسائل درست خواهد شد. سازمان تبلیغات اسلامی، بسیج، سپاه و غیره هم به نوعی در حوزه فرهنگ ذی‌نفع هستند؛ اینها به صورت جدی باید تولیدات فرهنگی را رصد کنند و تذکرات لازم را در صورت مشاهده انحرافات بدهند و به صورت جدی پیگیری کنند. مسئله استیضاح هم جدی است که در دستان اهالی مجلس است و می‌توانند استفاده کنند؛ مثلا وزیر فرهنگ را به مجلس بکشانند تا آنها در تریبون مجلس پاسخگو باشند. به نظر می‌رسد که یکی از شاخصه‌های حراست از فرهنگ نظام جمهوری اسلامی، مجلس است که باید جدی‌تر عمل کند. همچنین شورای عالی انقلاب فرهنگی که منتخب مقام معظم رهبری هستند باید بیدارتر و هوشیارتر در حوزه فرهنگ عمل کنند و این از وظایف آنهاست تا قوانین را تبیین کنند که این می‌تواند دغدغه سالیان مقام رهبری را مرتفع کند اما متاسفانه بلاتشبیه مثل دانش‌آموزان عقب‌افتاده توجه نمی‌کنند یا اگر توجه می‌کنند، اهتمام لازم را برای انجام کار ندارند و یا آ‌ن‌قدر درگیر جناح‌های سیاسی مختلف می‌شوند که نمی‌توانند این مباحث را پیگیری و حل کنند. اگر این نهادها با این همه جمعیت به اندازه یک نفر کارکرد داشته باشند؛ فکر می‌کنم حوزه فرهنگی ما درست می‌شود. مشکل این‌جاست که تمام مبانی کشور را یک‌نفره اداره می‌کنند از سیاست گرفته تا امنیت، فرهنگ و اقتصاد که اگر تمامی هیات جمعی انقلاب فرهنگی و مجلس به اندازه یک نفر کارایی داشته باشند دغدغه‌ها حل خواهد شد. امسال، سال اقدام و عمل است اگر در حوزه فرهنگ هم اقدام و عمل اتفاق بیفتد؛ مشکلات کم خواهد شد و حفره‌های متعددی که در حوزه فرهنگ وجود دارد توسط نهادهای نظارتی و اجرای درست به حداقل می‌رسد.

مگر مدیران فرهنگی ما مدیران معتقد و گزینش شده‌ای نیستند؛ چرا مقام معظم رهبری به بی‌قیدی و بی‌اهتمامی فرهنگی آنها اشاره کردند؟

هر کدام از افراد جامعه حساسیت‌های خودشان را نسبت به مباحث مختلف دارند اما این حساسیت‌ها را در حد اعلا، مقام معظم رهبری دارند و همیشه در همه حوزه‌ها اظهارنظر کرده‌اند و می‌کنند و تذکرات لازم را می‌دهند. به نسبت ما شاهد هستیم که در مدیران پایین‌دست حساسیت‌ها کمتر است و مدیران ما هم در حدی حساسیت‌های خودشان را در مباحث فرهنگی دارند گاهی لیبرال برخورد می‌کنند که باید این اتفاق اصلاح شود چون ما کشور لیبرالیستی نیستیم و جمهوریتمان نشات گرفته از اسلامی بودن ماست. یکی دیگر از مشکلات ما در حوزه فرهنگ این است که نهادهای فرهنگی ما یک‌دست و یکپارچه نیستند؛ یعنی دولت متناسب و هم‌سو با جهت‌گیری‌ها، متغیر است و هر چهارسال یک بار تغییر می‌کند و سلیقه و گرایش‌های سیاسی مختلف سر کار می‌آیند؛ اگر بتوانیم یکدستی ایجاد کنیم شاید بشود این خلا و شکاف‌های بین نهادهای فرهنگی را از بین برد و یا حداقل کمتر کرد.نقل مطالب پایگاه سینما انقلاب، بدون ذکر منبع غیرمجاز است.

دیدگاه ها

هیچ دیدگاهی پیرامون این مطلب به ثبت نرسیده است.