جنبش فکری هنری سنما انقلاب

ستاره های هالیوود در طول جنگ جهانی دوم چه می کردند؟!

بازیگران ِ جنگ جهانی دوم_ بخش اول

 

 

از زمان ساخت اولین فیلم‌ها تا به امروز، سینما همیشه خود را به عنوان مهم‌ترین رسانه در اتفاقات سیاسی جهان حفظ کرده است که در طول جنگ‌های جهانی فعالیت ها علنی‌تر و به وضوح در راستای اهداف حکومتی بود. افراد تمام تلاش خود را می کردند که به طور مستقیم یا غیر مستقیم، پیام مورد قبول خود را به بیننده القا کنند. سوالی که پیش می‌آید این است که  کارگردان‌ها و تهیه‌کنندگان و البته بازیگران و ستاره‌های سینما، در  طول جنگی عظیم مانند جنگ جهانی دوم، به جز ساخت فیلم‌هایی با موضوعات مربوط به جنگ و البته پروپاگاندا، چه فعالیت‌هایی می کردند؟

 

این عکس‌ها به ما کمک می کنند تا به جواب درستی برسیم!!

 

 

 

"مرل ابرن" ستاره سینما، و "آلفرد جی. وندربیت" با کوبیدن ظروف و ماهی‌تابه های آلومینیومی به‌هم، سر و صدای مهیبی در استورک کلوب نیویورک بر پا کردند! هزینه شرکت در این مهمانی، پرداخت  یک ظرف یا قطعه ای از جنس آلومینیوم بود. ارتش آمریکا به این آلومینیوم ها برای مصارف جنگی احتیاج داشت!

ستوان یکم، "کلارک گیبل"، بازیگر سابق سینما، اکنون توپچی نیروی هوایی ارتش است!  او در حالیکه دو بند حمایل از گلوله تفنگ  کالیبر50 توپ جنگی بر دوش خود انداخته، مشغول عملیاتی تمرینی است.

 

گاردی از سربازان پرافتخار ، افسران ارتش و افسران نیروی هوایی، در آوریل 1942 ، از «کاروان پیروزی» ستاره های سینما استقبال کردند .کاروان هالیوودی ها اولین نمایش تور خود را برای جمع آوری اعانه به نفع ارتش و نیروی هوایی ، در یونیون استیشن در واشنگتن برگزار کرد. از چپ به راست: جان بنت، مارک سندریچ، شارلوت گرین وود،دریادار آرتور هیپبرن، کلاودیت کولبرت، پت اوبرین،جان بلوندل و کلنل رایت، افسر فرماندهی کمیته  روابط عمومی ارتش آمریکا.

 

"ویلیام رندولف هرتز" در مجلس رقصی نظامی در هالیوود!  افراد دور میز به ترتیب از چپ به راست : ماریون دیویس در لباس دریاداران ارتش، جورج مونت گومری، هدی لامار، هرتز، ریتا هیروث.

 

نویسندگان و ستاره های هالیوود دو روز قبل از شروع "نمایش اعانه نیروی دریایی ارتش در جنگ جهانی دوم"   برای  آمادگی های لازم در استورک کلوب نیویورک گرد هم آمدند! از چپ به راست : والتر وینچل، روزنامه نگار، میرنا لوی، لورتا یونگ، جان گارفیلد، جنت گینور و کوینتین رینولدز نویسنده و خبرنگار جنگی.. 8 مارس 1942

 

ستوان "جیمز استوارت" ستاره سینما ، در نیروی هوایی ارتش آمریکا، مشغول خدمت در هواپیمای قاره پیمای مرکوری، فوریه 1942

 

 "میکی رونی" به همراه مادرش در پیش نمایش فیلمی در هالیوود، اگوست 1944. او بعد از پایان سه ماه آموزش نظامی اولیه، به هالیوود بازگشته است.

 

"ستوان هنری فوندا" ستاره سابق هالیوود در حال استراحت حین خدمت در فرماندهی نیروی دریایی در منطقه جنوبی اقیانوس آرام، در 10 ژوئیه 1944.  فوندا به عنوان یک سرباز ساده نیروی دریایی به ارتش پیوست.

 

سرگرد "جیمی استوارت" در حال  صحبت بر سر جزئیات نهایی یک ماموریت با خلبانان گروه خود!  آوریل 1944، در انگلستان .

 

خانم "آلتا سالیوان"(سمت چپ)، مادر پنج برادری که زندگی خود را با غرق شدن رزمناوی آمریکایی از دست داده اند،  مشغول  کار در کنار بازیگر "مارلنه دیتریش" است. آن ها به عنوان خدمتگزار در غذاخوری سازمان متحد خدمات هالیوود فعالیت می کنند.  سالیوان و همسرش هم چنین آمده اند تا فیلمی هالیوودی بر اساس زندگی پسران شان را ببینند.

 

"الینور روزولت" با دسته گلی از رز در کنار "سابو" چهره مشهور سینما، ژانویه 1944. سابو به عنوان  سرباز ارتش آمریکا، در مراسم جشن تولد رییس جمهور در واشنگتن شرکت کرده است!

 

سپهبد دورز، فرمانده نیروهای آمریکایی در حال آویختن مدال بر دوش  سرهنگ دوم "فرانک کاپرا"  29 نوامبر 1943.

 

ادامه دارد...

 نقل مطالب پایگاه سینما انقلاب، بدون ذکر منبع غیرمجاز است.

دیدگاه ها

هیچ دیدگاهی پیرامون این مطلب به ثبت نرسیده است.