جنبش فکری هنری سنما انقلاب

مراسم جوایز آکادمی که آن را تا سال 2013 به‌طور غیررسمی اسکار (Oscar) می‌نامند و از آن پس به طور رسمی مراسم اسکار نام گذاری شد ، مراسمی است که که هر ساله توسط آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک (AMPAS) آمریکا به بهترین آثار صنعت سینما اهدا می‌شود. این مراسم یکی از شاخص‌ترین مراسم‌ اهدای جوایز در جهان است . جوایز اسکار یکی از مجموع جوایز نه گانه آکادمی هستند.

مراسم اسکار - بخش اول : آکادمی علوم و تصاویر متحرک چگونه شکل گرفت

 

 

مراسم جوایز آکادمی که آن را تا سال 2013 به‌طور غیررسمی اسکار (Oscar) می‌نامند و از آن پس به طور رسمی مراسم اسکار نام گذاری شد ، مراسمی است که که هر ساله توسط آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک (AMPAS) آمریکا به بهترین آثار صنعت سینما اهدا می‌شود. این مراسم یکی از شاخص‌ترین مراسم‌ اهدای جوایز در جهان است . جوایز اسکار یکی از مجموع جوایز نه گانه آکادمی هستند. مراسم جایزه اسکار از بعد رسانه ای ، قدیمی‌ترین مراسم اهدای جوایز است و جوایزی نظیر جایزه گرمی (برای موسیقی)، جایزه امی (برای تلویزیون) و جایزه تونی (برای تئاتر) پس از آن شکل گرفتند.

آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک


آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک توسط لوئیز بی. مایر مدیر استودیوی متروگلدوین مایر ایجاد شد. داستان از این قرار بود که در یک مهمانی شام در سال 1927 لوییس مایر و مهمانانش با هم تصمیم گرفتند گروهی برنامه ریزی شده را برای ایجاد منفعت بیشتر برای صنایع فیلم سازی به وجود بیاورند. یک هفته بعد از آن دیدار او 36 نفر از افراد خلاق در حوزه های مختلف صنعت سینما را به هتل آمباسدور لس آنجلس دعوت کرد تا با هم طرح ایجاد آکادمی علوم و هنر های تصاویر متحرک را تدوین کنند. خیلی زود پس از این دیدار ، این طرح به ثمر نشست و شرایط حقوقی لازم و افراد مد نظر برای انجام آن مشخص شدند و داگلاس فرایبرانکس به عنوان رئیس آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک انتخاب شد.

Fest931010-2

در 1928 یکی از اولین کمیته های آکادمی که مسئول جوایز مریت Merit بود شکل گرفت. کمیته ای هفت نفره که به هیئت آکادمی پیشنهاد داد جوایز مریت در 12 رشته اهدا شوند. این جایزه مادر جوایز آکادمی یا همان جایزه ی اسکار بود که از سال بعد متولد شد. در طی سال ها ، آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک که نماینده ی بخش اعظم صنعت سینمای آمریکا است ، چه از حیث تعداد اعضا و چه از حیث گستره ی فعالیت و گسترش رشته های شامل دریافت جایزه به طور مدیریت شده ای بسط و گسترش پیدا کرده است، اما مدیریت آن همچنان بر عهده ی تعداد محدودی از گردانندگان اصلی صنعت سینمای جهان در آمریکا باقی مانده است ، افرادی که از این راه بر سیاست های فرهنگی جهان حکومت می کنند و ظاهرا حضورشان در پس نام های بزرگ سینماگران به چشم نمی آید ، اما می توان اثرات تفکر آنها را در مدیریت فرهنگ جهانی مشاهده کرد. چنان که در بسیاری از دوره های برگزاری مراسم جوایز آکادمی، این مراسم و جوایزش تحت تاثیر مستقیم سیاست های داخلی و بین المللی آمریکا بوده است.

عضویت در آکادمی علوم و هنر های تصاویر متحرک:
فقط اعضای آکادمی هستند که رای آنها در انتخاب نامزدها و برندگان جوایز آکادمی تاثیر گذار است به همین دلیل افراد زیادی خواهان عضویت در آکادمی علوم و هنر های تصاویر متحرک هستند و حتی برای نامزدی عضویت در آکادمی رقابت بسیاری وجود دارد (با این وجود، فرد نامزد باید دعوت شده باشد) و یا اینکه یکی از اعضا او را معرفی کند. آکادمی نام اعضای خود را به طور عمومی آشکار نمی‌کند ، گرچه در مطبوعات گذشته نام مدعوین برای عضویت در آکادمی انتشار یافته بود. در صورتی که کسی که هنوز به عضویت در آکادمی در نیامده در طول یک سال برای عضویت در بیش از یک بخش نامزد شده باشد، در زمانی که عضویت را می پذیرد باید بخشی را که می خواهد در آن قرار گیرد انتخاب کند.نقل مطالب پایگاه سینما انقلاب، بدون ذکر منبع غیرمجاز است.

دیدگاه ها

هیچ دیدگاهی پیرامون این مطلب به ثبت نرسیده است.