جنبش فکری هنری سنما انقلاب

مراسم جوایز آکادمی که آن را تا سال 2013 به‌طور غیررسمی اسکار (Oscar) می‌نامند و از آن پس به طور رسمی مراسم اسکار نام گذاری شد ، مراسمی است که که هر ساله توسط آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک (AMPAS) آمریکا به بهترین آثار صنعت سینما اهدا می‌شود.در این نوشتار تاریخچه نحوه انتخاب نامزدها ، برندگان و زمان برگزاری جشنواره را  مرور خواهیم کرد.

مراسم اسکار - بخش دوم : مروری بر تاریخچه نحوه ی انتخاب نامزد ها ، برندگان و زمان برگزاری مراسم

در دو سال اول برگزاری این مراسم ، کمیته ‌ای متشکل از بیست عضو از اعضای آکادمی از میان همه رشته ‌ها انتخاب شدند که پنج نامزد دریافت جایزه را انتخاب می‌کردند و سپس فقط پنج نفر از اعضای کمیته، برندگان اول را انتخاب می کردند. در حالی که در سال سوم، چهارصد نفر گزینش را انجام دادند.
در طی دهه ها اعضای آکادمی افزایش یافتند و امروزه شیوه ی انتخاب نامزد های بهترین ها در هر بخش بدین شکل است که هر ساله در اواخر دسامبر فهرست افراد دارای دستاوردهای برجسته در هر رشته سینمایی توسط شرکت مستقل حسابرسی "پرایس واتر هاوس کوپرز" (Price Waterhouse Coopers) مجری کار رای گیری ، برای اعضای فعال آکادمی در همان رشته ایمیل می شود تا اعضا از میان این اسامی نامزدهای دریافت جوایز در رشته ی خود را انتخاب کنند (مثلاً کارگردانان به کارگردانان رای می دهند ، نویسندگان به نویسندگان، بازیگران به بازیگران و..). هر یک از اعضا (این اعضا در حال حاضر در حدود 6000 نفر هستند) موظف هستند که از بین این فهرست پنج نام را در رشته خود و پنج نام را به عنوان بهترین فیلم انتخاب کنند و آنها را به شرکت ایمیل کنند. پس از دریافت و شمارش آراء اولیه، در هریک از رشته ها پنج نام به عنوان نامزدهای آن رشته برگزیده می‌شوند. این نامزدها که در 25 رشته و برای هر رشته پنج گزینه هستند ، هر ساله در کنفرانسی خبری در پنج و سی دقیقه صبح در سومین هفته ی ژانویه در محل تئاتر ساموئل گلدوین در بورلی هیلز به طور رسمی اعلام می شوند. در دور دوم و نهایی رای گیری نام نامزدهای تمام بخش ها به کلیه اعضای فعال آکادمی ایمیل می شود و هر یک از این اعضا از بین هر پنج نامزد در هر رشته، یک نفر را انتخاب کنند و آراء خود را به شرکت می فرستند. در این رای گیری دوم تمام اعضای آکادمی می‌توانند در همه رشته‌ ها رای بدهند. در نهایت این آراء مستقیما در شرکت " پرایس واتر هاوس" خوانده می شوند. رئیس این شرکت به همراه چند تن از اعضای قابل اعتماد خود در سه شنبه پیش از یکشنبه ی برگزاری مراسم جوایز آکادمی در یک اتاق مخصوص به آراء رسیدگی می‌کنند. در نهایت پیش از برگزاری مراسم تنها دو نفر از اعضای شرکت نام برندگان نهایی را می دانند. آنها این نام ها را در دو نسخه در پاکت ‌های لاک و مهر شده قرار می‌دهند. یکی از این نسخه ‌ها به داخل گاو صندوق شرکت می‌رود و نسخه دیگر در روز مراسم در اختیار رئیس آکادمی قرار می‌گیرد. در حقیقت این نوع رای گیری یکی از بی ‌خدشه ‌ترین آنهاست و تا امروز هم خلافی در آن دیده نشده و همه اعضا تا زمان اعلام نام برندگان نتیجه را نمی‌ دانند.
در مورد فیلم های خارجی (غیر آمریکایی ) این فیلم ها باید دارای زیرنویس انگلیسی باشند . هر کشور می تواند سالیانه فقط یک فیلم پیشنهاد کند. تصمیم گیری درباره ی بهترین فیلم خارجی زبان، بهترین فیلم مستند و فیلم ‌های کوتاه و انیمیشن توسط کمیته ای خاص متشکل از اعضایی از تمام حوزه ها از بین افراد آکادمی انجام می گیرد.
تاریخچه ی زمان برگزاری مراسم جوایز آکادمی ( اسکار) و نحوه ی اعلام برندگان
اولین مراسم اسکار در روز پنج شنبه، 16 مه 1929( 26 اردیبهشت 1308) در هتل روزولت در‌ هالیوود به افتخار فیلم ‌های برجسته سال 1927 و 1928 برگزار شد. در اولین دوره مراسم ، اسامی برنده ها از سه ماه قبل اعلام شد. که این رویه در دومین مراسم اسکار در سال ۱۹۳۰ تغییر کرد. از آن زمان و در ده سال نخست نتایج برای انتشار عمومی در ساعت یازده شب برگزاری مراسم به روزنامه ها داده می شد. این شیوه تا زمانی که "لس آنجلس تایمز" نام برنده ها را پیش از شروع مراسم اعلام کند ادامه یافت. از 1934 برای برگزاری جشنواره سال تقویمی در نظر گرفته شد .آکادمی از سال ۱۹۴۱ اسامی برندگان را در نامه ای مُهر و موم شده اعلام می نمود و مراسم از تئاتر کُداک پخش می شد. مراسم جوایز آکادمی برای اولین بار در سال ۱۹۵۳ از تلویزیون NBC به طور زنده پخش شد. از آن زمان تا سال ۱۹۶۰ از NBC و سپس از شبکه ABC تا سال ۱۹۷۱ و مجدداً توسط NBC پخش شد. ABC دوباره در سال ۱۹۷۶ پخش این جشن را تا سال ۲۰۱۴ بر عهده گرفت. پس از بیش از ۵۰ سال برگزاری در اواخر مارس یا اوایل آوریل، در سال ۲۰۰۴ برگزاری این جشن به اواخر فوریه یا اوایل مارس تغییر کرد که احتمالاً دلیل آن اجتناب از هم زمانی این جشن با سایر برنامه‌ های مهم در تلویزیون مانند تورنمنت بسکتبال NCAA است.نقل مطالب پایگاه سینما انقلاب، بدون ذکر منبع غیرمجاز است.

دیدگاه ها

هیچ دیدگاهی پیرامون این مطلب به ثبت نرسیده است.