جنبش فکری هنری سنما انقلاب
گفتگویی کوتاه با امید حسینی فعال رسانه ای در حاشیه حضور وی در مراسم اختتامیه ششمین جایزه سینمایی ققنوس:

امید حسینی: من چیزی را که بیشتر در فضای بچه‌های حزب‌اللهی می‌بینم بیشتر نقد محتوایی است و نقد تکنیکی کمتر دیده می‌شود. اگر بچه های ارزشی به سمت نقد تکنیکی، جدا از محتوا بروند و همان اول نپرسند که محتوای فیلم چیست و چه پیامی دارد نقدشان در بین عموم دیده می‌شود. 

امید حسینی: نقد بچه حزب‌اللهی‌ها، بیشتر نقد محتوایی است.

بعد از اینکه جشنواره فجر از ارزش‌های انقلاب فاصله گرفت و به سمت حاشیه‌های کم ارزشی مثل تبدیل شدن به سالن مد و مراسم سلفی گرفتن و تبلیغ سبک زندگی غربی و ... رفت بچه‌های انقلاب متوجه شدند آبی برای انقلاب از دیگ این جشنواره گرم نمی‌شود. تصمیم عده‌ای از آنها این شد که یک جشنواره جنبی در کنار آن جشنواره برپا کنند که پایبند به آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب و مردم باشد. آیا شما نیز لزوم وجود این چنین جشنواره ای را تایید می کنید؟

با توجه به این شرایط لازم است؛ اما من این تقابل را قبول ندارم که عده‌ای با آن ظواهر در جشنواره فجر حاضر شوند و کسانی با ظاهر موجه و مثلاً حزب‌اللهی در این جشنواره. بعد همان هنرپیشه‌ها بیایند اینجا و کمی ظاهر خود را حفظ کنند و مثلاً یک ذره روسری را سفت‌تر ببندند. اینها ریاکاری و تظاهر را بیشتر می‌کند. از آن طرف آیا این تصور پیش نمی‌آید که چون این جماعت دوست‌دار انقلاب و ارزش‌ها  را آنجا راه نمی‌دهند اینجا آمده‌اند یا دوگانه‌ای پیش بیاید و بگویند اینها بی‌سواد هستند و آنجا نخبه؟

البته اگر از منتقدین باسواد استفاده شود. اگر جایگاهش به اندازه‌ای بالا برود که نتوان این برچسب را بزنند که اینها قشری هستند و خودشان را جدا کرده‌اند خیلی خوب است.

شما در فضای مجازی کار می‌کنید و سایت پربازدید «آهستان» را به عنوان یک سایت ارزشی و مدافع انقلاب مدیریت می‌کنید. کانال شما هم جزو کانال‌های پرطرفدار بین جماعت انقلابی است. جشنواره نیز هم سایت دارد و هم کانال تلگرامی که اخبار لحظه به لحظه مراسم را پوشش می‌دهد. در طول سال نیز، اخبار سینمایی و نقدهای منتقدان و کارشناسان مطرح سینما را کار می‌کند. برای بهتر دیده شدن در فضای مجازی چه باید کرد و چه پیشنهادی دارید که اگر کسی نقد فیلمی را جستجو کرد حداقل در کنار نقدهای جماعت شبه روشنفکر، نقد بچه‌های انقلاب نیز بالا بیاید و دیده شود؟

من چیزی را که بیشتر در فضای بچه‌های حزب‌اللهی می‌بینم بیشتر نقد محتوایی است و نقد تکنیکی کمتر دیده می‌شود. اگر بچه های ارزشی به سمت نقد تکنیکی، جدا از محتوا بروند و همان اول نپرسند که محتوای فیلم چیست و چه پیامی دارد نقدشان در بین عموم دیده می‌شود. اما در حالتی که فقط نقد محتوایی صورت بگیرد طبعاً ظاهر فنی آن سست می‌شود و دیگران می‌توانند این برچسب را به شما بزنند که شما چیزی از فیلم نمی‌فهمید و بیشتر به پیامش توجه می‌کنید. و نقد می‌کنید. اگر سواد فنی و رسانه‌ای، فیلمنامه نویسی و فیلم‌شناسی و نظایر اینها را بالاتر ببرید به مرور به نقدهای شما هم توجه می‌شود.

 

سعید ناصرینقل مطالب پایگاه سینما انقلاب، بدون ذکر منبع غیرمجاز است.

دیدگاه ها

هیچ دیدگاهی پیرامون این مطلب به ثبت نرسیده است.