جنبش فکری هنری سنما انقلاب

مهدویان کارگردان جوان و خوش فکری است که دغدغه مسائل خاص در تاریخ انقلاب اسلامی را دارد که پیش از این کمتر بدان ها پرداخته شده بود. وی در کار خود متخصص است ، فرم و تکنیک را خوب می شناسد و از آن به خوبی در خدمت تولید محتوای متعالی  بهره می برد. 

مسئله شناسی محمدحسین مهدویان؛ کارگردان فیلم ماجرای نیمروز

محمدحسین مهدویان متولد سال 1360 در شهر بابل می باشد. او لیسانس خود را در رشته کارگردانی از دانشگاه سوره و فوق لیسانس تهیه کنندگی  اش را از دانشگاه صداوسیما دریافت کرد. ورود او به عرصه تولید به سال 1383 به واسطه همکاری اش با موسسه آوینی برای ساخت مستند استخوان لای زخم برمی گردد. 

از مستندهای ساخته شده توسط ایشان می توان به استخوان لای زخم، دیکتاتور بزرگ، سه سوی میدان جنگ، ثنا، مجموعه کوتاه داستانی مرگ در نیمه تابستان، پدر، ملک الموت، تخت خواب یکنفره و  مجموعه بیم وامید نام برد.

مهم ترین مستندی که مهدویان ساخت، مستندسریالی آخرین روزهای زمستان بود که روایتگر زندگی شهید حسن باقری بود که از صدا و سیماپخش شد و استقبال زیادی از آن شد.

نخستین فیلم سینمایی مهدویان، فیلم مستند ایستاده در غبار بود که در سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر عنوان بهترین فیلم را از آن خود کرد.

مهدویان کارگردان جوان و خوش فکری است که دغدغه مسائل خاص در تاریخ انقلاب اسلامی را دارد که پیش از این کمتر بدان ها پرداخته شده بود. وی در کار خود متخصص است ، فرم و تکنیک را خوب می شناسد و از آن به خوبی در خدمت تولید محتوای متعالی  بهره می برد. وی کارگردانی سخت کوش و اهل ریسک است که کار رسمی خود را با مستند بازسازی آخرین روزهای زمستان درباره شهید باقری آغاز کرد و در اولین حضور سینمایی خود مستند سینمایی ایستاده در غبار درباره حاج احمد متوسلیان را ساخت که در نوع خود چه از لحاظ فرم و چه از لحاظ محتوا بی مانند است. وی در عین جوانی فیلم ساز دغدغه مند و کاربلدی است که در جدید ترین کار خود به سراغ موضوع کمتر پرداخته شده مجاهدین خلق بعد از انقلاب و در برهه جنگ رفته است

تحلیلی از آخرین فیلم تولید شده کارگردان:

در خلاصه داستان «ماجرای نیمروز» آمده است: در محله‌های پر آشوب تهران، در پیچاپیچ خیابان‌ها و کوچه‌ها و در پستوی خانه‌ها سرگردان و حیران. آیا این جستجو را فرجامی هست؟

«ماجرای نیمروز» روایت وقایع  تابستان سال1360 است که در آن  فعالیت مسلحانه سازمان مجاهدین خلق آغاز شد.«ماجرای نیمروز» با فیلم قبلی این کارگردان به جهت قصه گو بودن و فضا سازی بسیار متفاوت است و تمام فیلمبرداری آن در تهران و اطراف شهر انجام می شود. همچنین مهدی زمین پرداز در «ماجرای نیمروز» جایگزین بابک حمیدیان شد. زمین پرداز پیش از این در مستند «آخرین روزهای زمستان» در نقش شهید باقری به ایفای نقش پرداخته بود. «ماجرای نیمروز» نام یکی از شاهکارهای سینما به کارگردانی فرد زینمان است که مهدویان برای فیلم تازه خود انتخاب کرده است.

 نقل مطالب پایگاه سینما انقلاب، بدون ذکر منبع غیرمجاز است.

دیدگاه ها

هیچ دیدگاهی پیرامون این مطلب به ثبت نرسیده است.