جنبش فکری هنری سنما انقلاب

شاید این روزها سال‌ها از شهادت سید مرتضی آوینی گذشته باشد ولی روش و اندیشه او زنده است و هنوز آوینی در میانه میدان ایستاده است.

مردی میانه میدان؛ نگاهی به کتاب «زندگی زیباست»

«گفته بودند که آوینی هم روشنفکر شده است و دارد کم کم  منحرف می‌شود، یکی گفته بود سینمایی‌های لامذهب را کنار خودش در سوره جمع کرده است، یکی گفته بود مسعود فراستی مارکسیست را کرده است دستیار خودش، یکی گفته بود از «عروس» افخمی دفاع کرده است، یکی گفته بود در خانه‌اش ویدئو دارد و فیلم‌های خارجی نگاه می‌کند، یکی گفته بود ظاهراً زمان طاغوت کلاً یک تیپ دیگری داشته و اسمش هم کامران بوده است یکی گفته بود بچه‌های صدا و سیما عکس‌های قبل انقلابش را پیدا کرده‌اند و پیش آقا هم برده‌اند، یکی گفته بود با غزاله علیزاده دوست بوده‌، یکی گفته بود «کیهان» شاخ به شاخ شده است و البته بی‌انصافی نکرده بودند و تصدیق کرده بودند که هر هفته در نماز جمعه می‌بینندش...»

این‌های حرف‌هایی است که پشت سر شهید آوینی در دوران حیات او زدند. حیات پرباری که که پس از رویارو شدن با امام خمینی(ره) آغاز شد و او را به سید شهیدان اهل قلم بدل کرد. حرف‌هایی که دوست و دشمن می‌زدند و علت آن این بود که آوینی کار می‌کرد و اهل نشستن نبود و دغدغه‌مندانه کار می‌کرد و هیچگاه تن به رفتار کارمندی نداد.

کتاب «زندگی زیباست» روایتی از حیات شهید سید مرتضی آوینی اثری است که به سبک داستانی زندگی این شهید والامقام را برای خواننده روایت می‌کند. از کودکی و خانواده او آغاز می شود به صورت خطی به شهادت او ختم می‌شود.

این کتاب حاصل مصاحبه و جمع‌آوری خاطرات نزدیکان این شهید است که به صورت خطی مرتب و تدوین شده است. هرچند در بخش‌هایی نویسنده دست به تخیل زده و خود برخی بخش‌ها را ساخته و پرداخته کرده است.

این کتاب از آن حیث اهیمت دارد که خواننده می‌تواند با حالات و رحیات سیدشهیدان اهل قلم آشنا شود. فردی که آثار بسیاری از او منتشر شده و خود در تالیف آثار فرهنگی فعال بوده است در این کتاب تصویری نسبتا جامع از او به خواننده ارائه می‌شود و می‌تواند زمینه مناسبی برای آشنایی با آثار او باشد که در بازار نشر موجود است.

سید مرتضی آوینی شخصیتی است که فقط خط امام برای او اهمیت دارد و تمام مسائل فرهنگی را ذیل گفتمان برخاسته از انقلاب اسلامی تفسیر و تبیین می‌کرد.

شاید این روزها سال‌ها از شهادت سید مرتضی آوینی گذشته باشد ولی روش و اندیشه او زنده است و هنوز آوینی در میانه میدان ایستاده است و اندیشه‌های امام و انقلاب را بازگو می‌کند و به مبارزه با شبه‌روشنفکران و نفوذی‌های عرصه فرهنگ می‌پردازد.

در بخشی از این کتاب آمده است: «دومین ماه رمضان سوره مرتضی است روی شماره این ماه زده‌اند دور دوم، شماره اول...

باز هم مرتضی مطلب‌باران کرده است و البته نویسندگان سوره بیشتر از قبل شده‌اند و اداره نشریه راحت‌تر شده، سرمقاله، و بعد هم مطلبی در تعریض به مصاحبه‌ای که کیهان فرهنگی از «تقی مدرسی» نویسنده آمریکانشین چاپ کرده است در جایی از آن مدرسی اشاره به کتاب آیات شیطانی سلمان رشدی می‌کند و می‌گوید که به نظرم باید برخوردهای لیبرال‌تری با یک کتاب نه چندان قوی انجام می‌شد! مرتضی هم حسابی از خجالت کیهان و تقی مدرسی در آمده و از حکم تاریخی و کوبنده امام دفاع کرده است و در آخر، مقاله‌اش را با این جمله ختم کرده است.

وای بر ما اگر اجازه دهیم که روشنفکران وارث انقلاب شوند...»

این کتاب که سید عباس سید ابراهیمی در 367 صفحه و قیمت 13 هزار تومان از سوی دفتر نشر معارف روانه بازار کتاب شده است.نقل مطالب پایگاه سینما انقلاب، بدون ذکر منبع غیرمجاز است.

دیدگاه ها

هیچ دیدگاهی پیرامون این مطلب به ثبت نرسیده است.