جنبش فکری هنری سنما انقلاب

انیمیشن «بچه رئیس» یک انیمیشن سه بعدی در ژانر کمدی و ماجراجویانه است. این فیلم اقتباسی از کتاب تصویری به همین نام است که توسط «مارلا فارزی» خلق شده است...

رونمایی از سند ۲۰۳۰ در انیمیشن «بچه رئیس»

امروزه در فضای رسانه ای جهان از ابزارهای مختلفی برای بیان اهداف استفاده می شود. از سینما و تلویزیون گرفته تا انیمیشن‌های و موسیقی و.... . بر خلاف فضای رسانه‌ای ایران که معمولاً هر کدام ساز خود را می‌زدند، در اتمسفر رسانه‌ای آمریکا، تمام این ابزارهای رسانه‌ای یک گام واحدی را هر چند به صورت غیرآشکار برمی‌دارند.

موضوعی که از سال ۲۰۱۵ در سطح جهان آوازه‌اش پیچید، بحث توسعه پایدار جهانی است که توسط سازمان ملل، طی اسناد متعددی که در حوزه‌های مختلف ورود دارند، ارائه گردیده است. یکی از این اسناد سندی است که در حوزه آموزش در سطح جهان در سازمان ملل ارائه شده است. این سند در کشور ما با عنوان سند ۲۰۳۰ شهرت پیدا کرده‌است. سندی که اهدافش را تنظیم یک سیستم آموزشی واحد در سطح جهان می‌داند.

نکته بحث از اینجا آغاز می‌شود و آن اینکه، آمریکا به واسطه نقشی که در تنظیم این اسناد دارد، تمام ابزارهای رسانه‌ای خود را در جهت پیشبرد و رسیدن به این اهداف به خدمت گرفته است. با توجه به اینکه بحث آموزش ارتباط مستقیمی با کودکان دارد، یکی از ابزارهای رسانه‌ای که قطعاً نقش مهمی دارد، بحث انیمیشن‌های سینمایی و سریالی است.

اما موضوعی که بهانه‌ای شد تا دست به این نگاره بزنیم، پخش جهانی انیمیشن سینمایی «بچه رئیس» با نام لاتین (the boss baby)  است. انیمیشنی که یکی دیگر از محصولات موفق کمپانی «دریم ورکز» می باشد، کمپانی‌ای که بخاطر تولید انیمیشن‌هایی چون سری «شرک» و سری «چگونه اژدهای خود را آموزش دهید» شناخته می‌شود. کارگردان این انیمیشن تام «مک گراث» می‌باشد که قبلاً نیز در سری انیمیشن «ماداگاسکار» با کمپانی «دریم ورکز» همکاری داشته است و این انیمیشن جدید او نیز عنوان خانوادگی بسیار سرگرم کننده‌ای از کار درآمده است. انیمیشنی که با صحنه‌ها و داستان خود می‌تواند هر کودکی را به سمت خود جلب کند و باعث توجه و خنده او شود.

انیمیشن «بچه رئیس» یک انیمیشن سه بعدی در ژانر کمدی و ماجراجویانه است. این فیلم اقتباسی از کتاب تصویری به همین نام است که توسط «مارلا فارزی» خلق شده است و داستان آن هم در مورد خانواده‌ای است که با ورود فرزند دوم به خانه‌شان اتفاقات زیادی رخ می‌دهد. در حالی که پدر و مادر انگشت اتهام خود را به سوی پسر بزرگتر نشانه می‌رود و او را حسود می‌خوانند، طولی نمی‌کشد که اوضاع عوض می‌شود و این دو برادر چاره‌ای ندارند جز اینکه در مقابل خطری که جهان را تهدید می‌کند با هم متهد شوند.

این انیمیشن که سوژه اصلی‌اش کاهش علاقه خانواده ها به کودک و فرزندآوری است، تلاش یک نوزاد را روایت می‌کند که به واسطه ویژگی‌هایش یک مدیر بالفطره است و در تلاش است تا این کاهش علاقه را از بین ببرد. او علت کاهش استقبال والدین از فرزندآوری را علاقه آنها به در داشتن سگ می‌داند و اقدام به جنگ با رئیس آن شرکت پرورش سگ می‌کند.

اما یک دیالوگ توسط تیم و بچه رئیس موجب شد تا توجه مان را به این فیلم بیشتر کنیم و آن روند به دنیا آمدن بچه بود.

تیم وقتی وارد عالم نوزادان می‌شود، با تعجب می‌پرسد: پس بچه ها از اینجا میان؟!

رئیس در پاسخ می‌گوید: پس از کجا میان؟ از تو کلم بروکلی یا از پری جادویی... 

تیم در ادامه می‌گوید: پدر و مادرم بهم گفتن که از ... (در گوشی توضیح دادن)

واکنش رئیس و تیم این است که با تعجب می‌گویند: نه این چندش آوره.

این دیالوگ رو باید ضمیمه کنیم به یکی از اصول و بندهای سند ۲۰۳۰ که به بحث ضرورت آموزش مسائل زناشویی و جنسی به کودکان اشاره دارد که این مسئله را حقی برای کودکان تلقی می‌کند که باید تمام امضا کنندگان این سند بدان پایبند باشند. سندی که می‌گوید پدر و مادر وظیفه دارند تا کیفیت مسائل جنسی و مشخصه‌های مرد و زن بودن را به کودکان‌شان آموزش دهند.

و اما کلام پایانی اینکه در آینده قطعاً فیلم‌ها و انیمیشن‌های بیشتری را با این موضوعات خواهیم شنید و باید تمام توجه‌مان را مترکز کنیم تا در دام آنها گرفتار نشویم.نقل مطالب پایگاه سینما انقلاب، بدون ذکر منبع غیرمجاز است.

دیدگاه ها

هیچ دیدگاهی پیرامون این مطلب به ثبت نرسیده است.