جنبش فکری هنری سنما انقلاب
مهدی جعفریان

کار بر روی مسائل اجتماعی به همان اندازه که کار برای دفاع مقدس می شود مقدس است اما چرا باید با سهل انگاری ، نادیده گرفتن ارزشها  و تنها به بهانه ی این که دیگر گریزی نیست و اینها برای کل جامعه پذیرفته شده است دست به ساخت فیلمی بزنیم که بسیار زننده است

بفرمایید پایپ بکشید!

از اسمش پیداست که همه عناصرفیلم یخ زده است .سیاه نمایی فیلم بسیار زیاد بوده و نحوه پوشش و آرایش بازیگران بسیار زننده و دور از شان سینمای ایرانی اسلامی است . استفاده متعدد و نشان دادن بی پروای نحوه استعمال از مواد صنعتی غیر دارویی همچون پایپ آن هم توسط یک زن نه تنها قبح مساله را نمایان ساخته بلکه زمینه ای برای آشنایی بیشتر جوانان و میانسالان برای ترغیب به استفاده از آن حتی برای یک بار است شاید زمانی نشان دادن یک نخ سیگار بر روی دهان بازیگر ممنوع بود اما الان چه شده است که ما از نشان دادن وسایل مصرف مواد مخدر صنعتی ابایی نداریم؟ این مساله بسیار بغرنج و آینده ای خطرناک و بدتر از این را در پیش رو دارد چنانچه با این مساله برخورد مناسب نگردد.

پرداختن به مساله خیانت که در جامعه کنونی ما و با یاری و مددگرفتن از ابزار تکنولوژیکی جدیدی همچون موبایل و ورود به شبکه های اجتماعی بسیار شدت گرفته است کار مهمی است اما با ترویج فحشاهای دیگر این آگاهی سازی کارساز نیست چرا که ضررش بیشتر از نفعش خواهد بود.ارتباط بی پرده زن و مرد با یکدیگر ، استفاده از الفاظ رکیک و زننده ، نحوه تهیه وسیله مصرف مواد مخدراز چراغ اتومبیل و ... مواردی نیست که بتوان به سادگی از آن گذشت .

کار بر روی مسائل اجتماعی به همان اندازه که کار برای دفاع مقدس می شود مقدس است اما چرا باید با سهل انگاری ، نادیده گرفتن ارزشها  و تنها به بهانه ی این که دیگر گریزی نیست و اینها برای کل جامعه پذیرفته شده است دست به ساخت فیلمی بزنیم که بسیار زننده است من در هنگام فیلم نگران کودکی بودم که دو صندلی آن طرف تر نشسته بود و با چشمانی از حدقه در آمده فیلم را تماشا می کرد و هر صحنه ای که می دید سوالات متعددی را روانه پدر و مادر خود می کرد. می دانم که خواندن همین مطالب توسط مخاطبین می تواند آنها ترغیب کند که بروند و فیلم را با چشمان خود ببینند و در حقیقت نوعی ضد تبلیغ می شود اما خوب است اگر مشتاق می شویم تا تماشاگر این فیلم باشیم با آگاهی برویم نه این که غرق در داستان شویم.

بازیگران ستاره و مطرح سینمای امروز در جذابیت فیلم نقش بسزایی داشته است و کارگردان کار دشواری نداشته است چون هر یک از آنها می دانستند که کارگردان چه می خواهد تنها نکته مثبت و تراژدی فیلم صحنه انتهایی است که اگر اتفاق نمی افتاد به هیچ وجه نمی شد داستان را جمع کرد چون از یکطرف غیرت یک مرد که در عین غیرتی بودن بزدل است از طرفی مشکلاتی که برای بازیگر نقش اول زن بوجود می آید غیر قابل تصور است . در مجموع گرچه در فیلم سعی شده معضلات اجتماعی بویژه اعتیاد و خیانت بسیار بد جلوه داده شود اما با این حال بنظر می رسد آثار سوء آن بیشتر از منفعت آن است پایان داستان سعی می کند به مخاطب تلنگر بزند که هر آنچه که دیدی بسیار نامناسب و ممکن است تو مانند بازیگر فیلم در زندگی واقعی خوش شانس نباشی ولی همین نکته نیز برای عده ای مایه سوء استفاده قرار می گیرد.نقل مطالب پایگاه سینما انقلاب، بدون ذکر منبع غیرمجاز است.

دیدگاه ها

هیچ دیدگاهی پیرامون این مطلب به ثبت نرسیده است.