جنبش فکری هنری سنما انقلاب

سینما همیشه خود را به عنوان مهم‌ترین رسانه در اتفاقات سیاسی جهان حفظ کرده است.جنگ جهانی بهترین موقعیت برای نمایش عملیاتی فشرده و سطح بالا بود...

بازیگرانِ جنگِ جهانی دوم_بخش دوم

همان‌طور که در بخش اول گفته شد، برای سینما که از ابتدا و از همان فیلم‌های اولیه به فکر فعالیت‌های فرهنگی_اجتماعی و البته سیاسی بود، جنگ جهانی دوم بهترین موقعیت برای نشان دادن توانایی‌های سینماگران به حساب می‌آمد.فرصتی بود تا  ایده‌های جدید را امتحان کنند، و از اشتباهات خود در جنگ اولِ جهانی درس بگیرند. این نکته نیز قابل اهمیت است که در سالهای بین دو جنگ جهانی جوامع تغییر کرده بودند و حالا دیگر سینما و رادیو جزء جدانشدنی زندگی مردم بود.

یکی از ابتکارات در سالهای جنگ استفاده از شهرت و محبوبیت ستاره‌های سینما برای ایجاد جریان‌های فکری، توجیه تعداد کشته‌ها مخصوصا در ایالات متحده که از سرزمینهای درگیر جنگ کیلومترها دور بودند و البته سرگرم کردن مردم به مقوله جنگ بود تا مشکلات اقتصادی دو دهه قبل را به فراموشی بسپارند. این استفاده از بازیگران نه فقط در فیلمها بلکه بیشتر در سفرهای مردمی، سخنرانی‌ها و حتی برخی موارد حضور در کنار سربازان صورت گرفت.

در ادامه قسمتی دیگر از این نوع فعالیت‌ها را به روایت تصویر میبینیم:

 

لطفا با دقت رانندگی کنید!

«ریتا هیروث»  بازیگر زن سینما، با هدیه دادن سپر ماشین خود به کمپین بازیافت فلزات در کمک به هزینه های ارتش آمریکا در جنگ جهانی دوم، مشارکت کرد. او در واقع به دعوت هالیوود برای جمع آوری سپرها و سایر قسمت های غیر ضروری اتومبیل ها در راستای حمایت سینماگران از جنگ پاسخ داده بود! او هم چنین در فروش اوراق قرضه و کمک های خیریه به نفع هزینه های جنگ، تلاش بسیاری می کرد.

همان طور که در عکس می بینید، به جای سپر ماشین خود، پلاکاردی با این مضمون چسبانده است : لطفا با دقت رانندگی کنید! سپرهای ماشین ام را برای کمک به جبهه‌ها هدیه کرده‌ام!


«چارلز چاپلین جونیور» پسر کمدین معروف، در ایستگاه پذیرش ارتش در لس آنجلس، در حالی که مشغول معاینه های فیزیکی است.

 

«گری کوپر» فروشنده داوطلب، از کار در فیلم جدیدش مرخصی گرفت تا بتواند بالاترین رکورد برای فروش اوراق قرضه دفاع به نفع ارتش آمریکا را کسب کند! او یک سخنرانی 15 دقیقه ای تکان دهنده داشت که البته طولانی‌ترین زمانی است که در طول زندگی حرفه‌ای در میان مردم ظاهر شد! در آنجا گری کوپر توانست طولانی ترین صف از خریداران  را ایجاد کند و اوراق قرضه را  به نفع وزارت خزانه‌داری،  بیش از هر ستاره دیگری از سینما تا آن زمان به فروش برساند. در کنار او بر روی صحنه «ویرجینیا گلیمور» حضور دارد!

 

«کلر ترور» در حال احترام نظامی گذاشتن به مافوق! او در سال 1941 برای خدمت در گروه زنان داوطلب آمریکایی در ارتش پذیرفته شد.

 

ستوان رید، افسر آموزش ناوبری در کالیفرنیا، در حال سوگند خوردن در مقابل «جیمی استوارت»، بازیگر سابق سینما، به عنوان رسدبان_دوم در جنگده های هوایی است. استوارت که اولین ستاره هالیوود است که برای جنگ به ارتش آمریکا پیوست، قبل از این ، سرجوخه بود.

 

«سابو»، چهره شناخته شده سینما، در این زمان سرگروهبان ارتش و در حال خدمت در گروه تیراندازان هوایی است. او در حال خندیدن در کنار «باب دایر»، کمدین رادیو مشغول تمرین برای نمایشی رادیویی است.

 

گروهبان. جان گرین استریت، پسر «سیدنی گرین استریت» بازیگر، در حال بررسی بمب ها در قرارگاه فرماندهی بمب افکن ها در هند است.او در سال 1945 بازرس تسلیحاتی ارتش بود. 

 

«آن شریدن» چاقویی در دست گرفته که متعلق به سربازانِ جنگجوی جنگلی هند است. اودر تاریخ 8 سپتامبر 1944 از تور 60،000 مایلی عملیات نمایشی تئاتر مدیترانه USO در اردوگاه های نظامی هند، چین و برمه شرکت داشت!

 

ناوبان یکم، کلنل «دیوید نیون» ستاره فیلم های انگلیسی،حالا در چادر خود در نورماندی فرانسه خدمت می کند.

 

ستاره سینما،  «جیمی استوارت» ارتقاء درجه نظامی سرگردی را جشن گرفته است! او این درجه  مهم را بعد از هدایت  موفق گروه بمب افکن خود در یک حمله بزرگ  هوایی در فرانکفورت آلمان در 1944 به دست آورد.

 

گاهی اوقات نیز سینماگران برای سربازان شرایط ویژه در نظر میگرفتند. برای مثال در این عکس یک خدمتکار در کنار یک سرباز  در حال امضا گرفتن از "گریر گارسون" ستاره سینما، در نمایش موسیقی اورسون ولز در هالیوود است که حضور برای افرادی که یونیفرم به تن داشتند رایگان بود.

 

«هدی لامار» در حال امضا کردن حیاط سیمانی سازمان خدمات آمریکایی در رستوران هالیوود،در پادگان جنگی!

 

"بورگس مردیت" ستاره فیلم های هالیوود ، به عنوان یک افسر روابط عمومی در حمل و نقل هوایی ارتش ایالات متحده خدمت می کند!

 

امضای «جوی ای.براون» بازیگر سینما بر روی بمب هزار پوندی

 

در ژانویه 1943، ستاره فیلم های آمریکایی، "کارول لندیس" با کاپیتان توماس سی والاس، از فرماندهان نیروی هوایی ارتش آمریکا ازدواج کرد. لندیس، سربازان آمریکایی را در انگلیس سرگرم می کرد و کاپیتان والاس دو سال و نیم قبل از آن، به عنوان اولین عضو اصلی اسکادران عقاب به انگلستان بازگشت .نقل مطالب پایگاه سینما انقلاب، بدون ذکر منبع غیرمجاز است.

دیدگاه ها

هیچ دیدگاهی پیرامون این مطلب به ثبت نرسیده است.