جنبش فکری هنری سنما انقلاب
کمپانی های بزرگ سینما جهان

وارنر برادرز یکی از اصلی ترین کمپانی‌های فیلم‌سازی در ایالت متحده آمریکا است. این کمپانی که برای پیشبرد اهداف سیاسی و فرهنگی این ابر قدرت فرهنگی دنیا تلاش‌های فراوانی کرده است در سال ۱۹۱۸ توسط چهار برادر یهودی آمریکایی لهستانی‌تبار بنام‌های آلبرت، هری، سام و جک وارنر تاسیس شد، که هم‌اکنون سومین استودیوی فیلم‌سازی قدیمی آمریکا بعد از پارامونت پیکچرز و یونیورسال استودیوز محسوب می‌شود.

برادران وارنر

شروع کار و اهداف

وارنر برادرز یکی از اصلی ترین کمپانی‌های فیلم‌سازی در ایالت متحده آمریکا است. این کمپانی که برای پیشبرد اهداف سیاسی و فرهنگی این ابر قدرت فرهنگی دنیا تلاش‌های فراوانی کرده است در سال ۱۹۱۸ توسط چهار برادر یهودی آمریکایی لهستانی‌تبار بنام‌های آلبرت، هری، سام و جک وارنر تاسیس شد، که هم‌اکنون سومین استودیوی فیلم‌سازی قدیمی آمریکا بعد از پارامونت پیکچرز و یونیورسال استودیوز محسوب می‌شود.

این کمپانی امروز بدون شک در جمله شرکت‌های هالییودی است که توانسته اهداف صهیونیستی خود را در آثار سینمایی برملا کند. تنها با جست و جو کردن آثار این شرکت بزرگ به نمونه‌هایی برمیخوریم که چه به صورت نهان و یا آشکار توانسته فرهنگ هالیوودی را بر جهان چیره کند.

دو نمونه معروف و مشهور این شرکت بزرگ سری فیلم‌های ماتریکس و هری پاتر بوده است که بدون شک دربردارنده مضامین کابالیستی و فراماسونری و همینطور مضامین فلسفی و عرفانی غربی و اسرائیلی است.

حتی والت دیزنی که امروز به عنوان یک کمپانی معروف در ساخت انیمیشن و روزگاری در کارتون بوده است در ابتدای امر با همکاری وارنر براز توانست به شکوفایی خود برسد و امروز بعد از گذشت سالین طولانی به صورت یک شرکت مستقل مشغول به تولید است.

این شکرت بزرگ بعد از گدراندن فراز و فرودهای بسیار زیاد مالی و حقوقی و وصل و فصل قراردادهای بسیار زیاد درنهایت امر توانست بصورت یک نهاد کاملا مستقل در مسیر تولید فرهنگی قدم بگذارد.

استقلال کامل

در سال ۱۹۱۲ هری وارنر یک حسابرس به نام پائول اشلی چیس را استخدام کرد. در زمان جنگ جهانی اول آنها استودیوی تولید فیلم خود را ساختند. سم و جک مسئول تولید فیلم، هری و آلبرت به همراه حسابرسان مسئول مدیریت و کنترل مسائل مالی و توزیع فیلم‌ها در نیویورک شدند.

در نهایت و در سال ۱۹۲۳ و با وامی که هری موفق به دریافتش از بانک می‌شود، تمام مجموعه یکی شده و وارنر بروز پیکچرز تاسیس می‌شود. با این حال در اواخر دهه ۱۹۶۰، وارنر برادرز سال ۱۹۰۵ را سال تاسیس می‌داند.

این کمپانی بزرگ که در ردیف اولین نهاد‌هایی است که صداگذاری را در سینما شروع کرد، اولین شرکتی بود که فیلم تمام رنگی را با پس زیمنه موسیقی به نمایش بگذاشت و بهمراه دیگر نهادهای سینمایی هالیوود ارتقا و پیشرفت و سودآوری را برای آمریکا به ارمغان آورد.

همزمان با تاسیس استودیو صدا و موسیقی، اواخر سال ۱۹۲۹ میلادی «جک» از «جرج آرلیس» خواست تا در فیلم «Disraeli» بازی کند که موفقیتی خارق‌العاده بود. این بازیگر توانست جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را از آن خود کند و پس از آن نیز در ۹ فیلم دیگر به عنوان نقش اول حضور یافت.

امروزه کمپانی «برادران وارنر»، یکی از معتبرترین و بزرگترین آرشیوهای فیلم دنیا را داراست که متشکل از بیش از ۶ هزار و ۶۵۰ فیلم سینمایی، ۵۰ هزار عنوان تلویزیونی و انیمیشن است.

انیمیشن‌های موجود در این آرشیو نیز خود از ۱۵۰۰ انیمیشن کلاسیک و ۱۴ هزار انیمیشن کوتاه تشکیل شده است.

 

خالق Tiny Toon

وارنر در کنار کار برای سنین بزرگسال و تولید آثاری که به مزاج آنان خوش بیاید یکی از موفق‌ترین نهاد‌های سینمایی بود که برای کودکان دست به کار شد. این نهاد بدون شک با خلق شخصیت‌های معروف کارتونی خود توانست در پس زمینه کودکان تا ابد باقی بماند.

 استودیوی برادران وارنر تا دهه ۳۰ که تصمیم به تولید انمیشن گرفت، نتوانست به محبوبیت دلخواهش دست یابد. نها از استودیوی «هرمن و ایسینگ» که پیش از آن برای «والت دیزنی» انیمیشن ساخته بود، خواستند تا انیمیشنی به نام «مری ملودیز» را بسازد که در نهایت شخصیت «لونی تونز» به این انیمیشن اضافه شد که امروزه در سطح جهان از محبوبیت خاصی برخوردار است.

یکی دیگر از نکات فوق‌العاده برجسته این کمپانی ایجاد شبکه‌ خصوصی تلویزیونی است. شبکه HBO به عنوان یکی از اصلی ‌ترین و البته اولین شبکه خصوصی جهان امروز پرچمدار و افتخار آفرین بهترین سریال‌های آمریکایی است که برای بسیاری از مردم این کشور فراموش نشدنی است.

کمپانی بزرگ فیلمسازی «برادران وارنر» دارای چندین کمپانی کوچکتر در زیر مجموعه خود است که عبارتند از : «وارنر برادرز استودیو»، «وارنر برادرز پیکچرز»، «وارنر برادرز اینتراکیتو اینترتیمنت»، «وارنر برادرز تلویژن»، «وارنر برادرز انیمیشن»، «وارنر هوم ویدئو»، «سینما نیولاین»، «دبلیو بی دات کام» و «دی‌سی اینترتیمنت»، همچنین نیمی از سهام شبکه تلویزیونی «سی دبلیو»ی آمریکا (American broadcast television network) نیز از آن برادران وانر است.

این کمپانی تنها نهادی است که توانست در یکسال بیش از دو میلیارد درآمد داشته باشد. براساس آماری که کمپانی «برادران وارنر» در سال گذشته میلادی منتشر کرد، فروش سالانه این کمپانی در گیشه ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بر‌آورد شد.

در ادامه با دیگر کمپانی‌های بزرگ هالیودی آشنا خواهیم شد...

منابع:

  1. http://www.zohor.in/?p=417
  2. http://www.cinemafa.com /warner-bros-pictures
  3. https://en.wikipedia.org/wiki/Warner_Bros
  4. http://www.warnerbros.com/

 نقل مطالب پایگاه سینما انقلاب، بدون ذکر منبع غیرمجاز است.

دیدگاه ها

هیچ دیدگاهی پیرامون این مطلب به ثبت نرسیده است.