جنبش فکری هنری سنما انقلاب

در سال های اخیر تعداد زیادی از هنرمندان ایرانی ، حضور در جشنواره ی فیلم برلین را تجربه کرده اند. حضور در جشنواره های بین المللی به خودی خود امر جذابی است . هر جشنواره ی بین المللی از بخش های گوناگونی تشکیل شده است طبیعتا بعضی از بخش ها با اعتقادات ملی اسلامی ما سازگار نیستند. در ادامه بخش های مختلف جشنواره ی فیلم برلین و جوایزی که در این جشنواره اهدا می گردد به طور اختصار معرفی می گردد . این بخش ها به تفضیل در سایت خود جشنواره و سایر سایت های سینمایی به زبان انگلیسی توضیح داده شده اند. با توجه به حضور هر ساله سینماگران ما در جشنواره برلین به نمایندگی از ایران می توان با شناخت بخشی که هنرمند ایرانی در آن شرکت کرده است ، نقد و قضاوت عادلانه ای انجام داد.

جشنواره فیلم برلین (برلیناله) - بخش دوم : آشنایی با بخش های مختلف و جوایز جشنواره


بخش های جشنواره ی فیلم برلین:

1. بخش رقابتی Competition:
شامل فیلم های بلندی که به جز کشور خود در کشور و جشنواره ی دیگری مطرح نشده اند. فیلم های بخش رقابتی برای چندین جایزه شامل : خرس طلا برای بهترین کارگردانی و بهترین فیلم و خرس های نقره ای برای بهترین نویسنده و بازیگر و تهیه کننده ، با هم به رقابت می پردازند.

2. بخش پاناراما Panorama:
شامل فیلم های مستقل و با مخاطب خاص است که حاوی موضوعات بحث بر انگیز و الگو های زیبایی شناختی خلاف عرف است. فیلم هایی که حاوی موضوعات بحث برانگیز و تحریک کننده هستند و به طور تاریخی دارای پس زمینه از موضوعات همجنس گرایانه (هم جنس گرایانه ی زنانه مردانه و ترنس ) ، اعتراضات مدنی و .. می باشند.

3. بخش میدانی forum:
شامل فیلم های تجربی و مستند از سراسر جهان است که بر کارهای تولیدی سینما گران جوان تاکید دارد و هیچ محدودیتی در فرمت یا ژانر این فیلم ها وجود ندارد و فیلم های این بخش نه در بخش رقابتی شرکت می کنند و نه جایزه ای می گیرند.

4. بخش زایش یا نسل Generation:
این بخش شامل مخلوطی از فیلم های کوتاه و بلند برای کودکان و جوانان است. فیلم های این بخش در دو زیر گروه رقابت می کنند: 1. بخش Generation Kplus که برای گروه مخاطب کودکا چهار سال به بالا در نظر گرفته شده 2. بخش Generation 14plus که برای گروه مخاطبان نوجوان چهارده سال و بالاتر در نظر گرفته شده است. جوایز این بخش بوسیله ی سه هیئت داوری متفاوت تعیین می شوند: هیئت داوری کودکان ، هیئت داوری نوجوانان و هیئت داوری متخصصان بین المللی و تصمیم گیری هایشان جداگانه از هم انجام می شود.

5. بخش چشم انداز سینمای آلمان Perspektive Deutsches Kino :
این بخش شامل طیف متفاوتی از فیلم های آلمانی است و تاکیدش بر به تصویر کشیدن سایه روشن جریان های جاری در سینمای آلمان است. آسان بودن شرکت کردن در این بخش برای فیلم سازان آلمانی باعث شده آنها از این بخش برای نمایش فیلم های خود برای مخاطبان خانگی و بین المللی استفاده کنند.

6. بخش فیلم های کوتاه برلیناله Berlinale Shorts:
این بخش شامل فیلم های کوتاه آلمانی و بین المللی است و به طور ویژه از فیلم هایی که به نوآوری های فیلم سازی نزدیک هستند استقبال می کند. فیلم های این بخش برای خرس طلای بهترین فیلم کوتاه و خرس های نقره ای بهترین فیلم کوتاه رقابت می کنند.
7. بخش عطف کننده به گذشته یا مرور Retrospective:
این بخش شامل فیلم های کلاسیکی است که قبلا در برلیناله به نمایش گذاشته شده بودند و تلفیقی است از فیلم هایی که برای بخش رقابت ، پاناراما ، نسل ، و فیلم های کوتاه در دوره های گذشته شرکت کرده بودند. این بخش هر سال به پس زمینه های مهم یا فیلم سازان اختصاص داده می شود و در آن یک سری تجلیل های ویژه با تمرکز بر بزرگداشت زندگی کاری کارگردانان و بازیگران حاضر در آن فیلم ها برگزار می گردد.
به علاوه ی این هفت بخش اصلی ، برلیناله شامل چندین بخش فرعی نیز هست که عبارتند از:
بخش ویژه ی برلیناله ، گالای ویژه ، میدان گسترده ، کولیناری و تجلیل.

همچنین رویداد های زیر نیز به موازات جشنواره برگزار می شوند:
فروشگاه فیلم اروپایی The European Film Market (EFM) که به موازات جشنواره برگزار می شود یکی بزرگترین بازار های فروش فیلم در دنیا است.
مدرسه ی زمستانی فیلمسازی کمپ نخبگان نیز هم زمان با جشنواره فیلم برلین برگزار می گردد و هر ساله 350 نفر از سراسر دنیا برای آموزش فیلم سازی در این دوره ثبت نام و شرکت می کنند.

جوایز جشنواره :
خرس طلا : برای بهترین فیلم بلند از سال 1951 اهدا می گردد
خرس طلا : یک عمر دستاورد هنری – برای تجلیل از هنرمندان با سابقه – از سال 1982 اهدا می گردد.
خرس نقره ای:
جایزه خرس نقره ای نخستین بار در سال 1956 برای بهترین کارگردانی ، بازیگری و بهترین فیلم کوتاه معرفی شد. بعد از خرس طلا جایزه ی گرند پریکس یا جایزه ی ویژه هیئت داوری در درجه دوم قرار دارد. از آن زمان به بعد در سال های مختلف خرس های نقره ای دیگری به جوایز اضافه شدند. در مجموع برای عناوین زیر هر ساله خرس نقره ای اهدا می گردد: بهترین کارگردانی ،بهترین بازیگر مرد ، بهترین بازیگر زن ، بهترین فیلم کوتاه ، دستاورد هنری برجسته ،بهترین موسیقی فیلم ، بهترین فیلمنامه.
همچنین جایزه ی آلفرد باور نیز به یاد موسس جشنواره ی برلین به بهترین فیلم بلندی که دستاورد تازه ای در صنعت سینما ارائه کند اهدا می گردد.
دیگر جوایز جشنواره ی فیلم بین المللی برلین عبارتند از:
خرس بلورین برای بهترین فیلم مخاطب چهارسال به بالا در بخش نسل
خرس بلورین بهترین فیلم مخاطب چهارده سال به بالا در بخش نسل
جایزه ی ویژه ی بهترین فیلم از نگاه تماشاگران
جایزه ی دوربین برلیناله
جایزه ی تدی ( بهترین جایزه برای فیلم های هم جنس گرایانه )
جایزه ستاره های شلیک شده ( برای نوابغ جوان سینمای اروپا) که توسط بنیاد ترویج فیلم اروپا اهدا می شود.نقل مطالب پایگاه سینما انقلاب، بدون ذکر منبع غیرمجاز است.

دیدگاه ها

هیچ دیدگاهی پیرامون این مطلب به ثبت نرسیده است.