جنبش فکری هنری سنما انقلاب

در حاشیه پنجمین هم اندیشی سینمایی «گفتمان انقلاب اسلامی» و پس از اکران فیلم «جشن تولد» نشست نقد و بررسی این فیلم با حضور عوامل فیلم و کارشناسان در حوزه هنری برگزار شد.  

پنجمین هم اندیشی سینمایی گفتمان انقلاب اسلامی/ دومین روز-نشست نقد و بررسی فیلم «جشن تولد»

به گزارش سینما انقلاب، در حاشیه پنجمین هم اندیشی سینمایی «گفتمان انقلاب اسلامی» و پس از اکران فیلم «جشن تولد» نشست نقد و بررسی این فیلم با حضور عوامل فیلم و کارشناسان در حوزه هنری برگزار شد.  

در ابتدای این نشست «عباس لاجوردی» کارگردان فیلم به همراه «مهدی فیروزی» تهیه کننده آن و با حضور دو تن از کارشناسان برجسته کشور، «حجت الاسلام عباس محسنی» پژوهشگر و «مرتضی شعبانی» مستند ساز به بررسی و گفت و گو در خصوص این فیلم پرداختند.

در ابتدای این جلسه«عباس لاجوردی» در خصوص ساخت این فیلم گفت: «من قبلاً تجربه های زیادی در خصوص ساخت مستند در سوریه داشتم و از نزدیک با جنایاتی که دراین کشور اتفاق افتاده است مواجه بودم. من وقتی این زنان و مردان و کودکان بی گناه را در چنین وضعیتی دیدم با خود فکر کردم چقدر هر کدام از این شخصیت ها پتانسیل کار داستانی دارند و به همین جهت تصمیم گرفتم قصه ای را بنویسم که همه آن شخصیت های مظلومی را که در صحنه نبرد دیدم در آن قرار دهم.»

در ادامه «مهدی فیروزی» تهیه کننده فیلم با اشاره به سختی ها و دشواری های فیلمسازی در سوریه گفت: «فیلمنامه جشن تولد در حین تولید چند بار بازنویسی شد و پس ازچند سفر به سوریه برای دیدن لوکیشن ها و هماهنگی های لازم به دلیل محدودیت بودجه و شرایط فیلمسازی در آن کشور، در حدود یک ماه فیلمبرداری کار را به سرانجام رساندیم.»

«مرتضی شعبانی» مستند ساز که خود تجربه ساخت مستند در این زمینه را دارد با قدردانی و سپاس از لاجوردی بابت شجاعتی که در ساخت این فیلم داشته است، گفت: «واقعاً باید به آقای لاجوردی تبریک گفت که با دست خالی اقدام به ساخت این فیلم نموده است. تولید یک اثر داستانی آن هم در یک کشور جنگ زده واقعا کار بسیار سختی است. » او در ادامه گفت: «با همه زحمت هایی که بابت این فیلم کشیده شده است، این فیلم از لحاظ محتوایی دارای ضعف هایی است. ببینید اگر ما به جای گروه داعش در این فیلم جبهه النّصره و یا القاعده قرار می دادیم، چه اتفاقی می افتاد؟ آیا روند داستان گویی ما دچار اشکال می شد؟ خیر. این نشان دهنده این است که ما نتوانستیم در این فیلم تفکرات داعش و وجه تمایز داعش با دیگر گروه های تروریستی را نشان دهیم. واقعاً جای تفکر داعش در این فیلم خالی است هر چند که گریم و لباس این گروه در فیلم بسیار هنرمندانه و مطابق با واقعیت است.»

لاجوردی در پاسخ به این اشکال گفت: « ما دیالوگ های زیادی در فیلم داشتیم که می توانست تفکر داعش را نشان دهد. امّا به جهت این که قرار بود این فیلم در سوریه هم پخش شود، دوستان ما در سویه برخی از این دیالوگ ها را شعاری دانسته اند و از ما خواستند که اصلاح کنیم. » او هم چنین در دفاع از فیلمش گفت: «هیچ کس به ما کمک نکرد که این فیلم را بسازیم و هیچ کس حتی جرات نداشت که در آن کشور جنگ زده فیلم بسازد. من خوشحال هستم که به عنوان اولین نفر به وظیفه خود عمل کرده و این فیلم را ساختم.»

در ادامه نشست، «حجت الاسلام محسنی» که از چهره های سرشناس در زمینه تبیین سینمای اشراقی و تفکرات شهید آوینی است گفت: «من از این موقعیت شناسی دوستان خیلی سپاسگزارم.امّا این باعث نمی شود که ما ضعف های اثر را نبینیم. اثر روی پرده همه چیز خودش را معرفی می کند، بدون شک سختی های زیادی بر سر راه دوستان بوده است امّا مخاطب فقط اثر را می بینید و بر اساس آن قضاوت می کند». او در ادامه صحبت هایش با اشاره به ضعف های فیلمنامه این اثر گفت: « سینما فرع بر ادبیات است. قصه سوریه هنوز ادبیاتش پدید نیامده است که بخواهد سینمایش شکل بگیرد و به همین جهت قصه این فیلم دچار مشکل های اساسی است. ما باید اول ببینیم آیا قصه این خانواده سوری کشش درام دارد که بخواهیم اثر سینمایی آن را بسازیم.»

در ادامه نشست پرسش و پاسخ در خصوص فیلم جشن تولد با شرکت حضار در جلسه انجام شد. در یکی از سوال ها مطرح شد که چرا آقای لاجوردی به عنوان یک مستند ساز به سراغ اثر داستانی آمده است و ای کاش فیلم مستند می بود، کما این که خیلی از نماهای آن مستند گونه است. در پاسخ به این سوال لاجوردی گفت: «من احساس کردم حرف هایم را در مستند «شمرهای زمانه» زده ام و دیگر باید به سراغ اثر داستانی بروم، چرا که متاسفانه  مستند ذائقه همه مردم ما را در برنمی گیرد و به همین جهت میخواستم مخاطبین بیشتری را با مسئله سوریه و گروه های تکفیری درگیر کنم.»

هم چنین در ادامه یکی از حضار در نقد این فیلم گفت: « فیلم جشن تولد باید در ادامه ژانر دفاع مقدس باشد ولی متاسفانه نتوانسته در یک ژانر مشخص قرار گیرد و مسائلی از قبیل کمبود بودجه را نمی توان دلیل کافی بر ضعف داستان و فیلمنامه این اثر دانست.»

لاجوردی در پاسخ گفت: «امیدوارم در کارهای بعدی بتوان این ضعف ها و کاستی ها را جبران کرد و همه با هم باید از مسئولین بخواهیم تا حمایت های بیشتری را از ما داشته باشند.»

پنجمین هم اندیشی سینمایی «گفتمان انقلاب اسلامی» با حضور علاقه مندان و کارشناسان این عرصه در حوزه هنری آغاز شده و با اکران آثار منتخب جشنواره فجر و برگزاری نشست ها و محافل سینمایی تا 27 بهمن ماه ادامه دارد.

خبر: سیّد احسان طالقانی 

 نقل مطالب پایگاه سینما انقلاب، بدون ذکر منبع غیرمجاز است.

دیدگاه ها

هیچ دیدگاهی پیرامون این مطلب به ثبت نرسیده است.