جنبش فکری هنری سنما انقلاب

در اختتامیه ی سینما انقلاب و اهدای جایزه ی ققنوس به بهترین فیلم از نگاه منتقدان سینما انقلاب، از بابک حمیدیان برای بازی در دو فیلم «چ» و «بادیگارد» تقدیر به عمل آمد. بابک حمیدیان برای بازی در فیلم «چ» و «رستاخیز» موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین نقش مکمل مرد بوده است. در حاشیه ی این مراسم گفتگویی داشتیم بابک حمیدیان.

گفت و گو با «بابک حمیدیان» در حاشیه اختتامیه پنجمین جشنواره سینمایی ققنوس

در اختتامیه ی سینما انقلاب و اهدای جایزه ی ققنوس به بهترین فیلم از نگاه منتقدان سینما انقلاب، از بابک حمیدیان برای بازی در دو فیلم «چ» و «بادیگارد» تقدیر به عمل آمد. بابک حمیدیان برای بازی در فیلم «چ» و «رستاخیز» موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین نقش مکمل مرد بوده است. در حاشیه ی این مراسم گفتگویی داشتیم بابک حمیدیان.

 

-        از نفشتان در بادیگارد و حضورتان در جمع نویسندگان و منتقدان سینما انقلاب بگویید.

دومین همکار من با اقای حاتمی کیا بود . همواره طرف منتقدین روی خوش دیده ام و قدردان این روی خوش هستم، این توجهات مسولیت بسیار بزرگی روی دوش من میگذارد و قدردان منتقدین و نویسندگان سینمایی این سرزمین هستم که به من و امثال من هویت می دهند، در این سالها برای موقعیتم تلاش کرده ام و امیدوارم باز بتوانم پاک بمانم و با آبرو زندگی کنم و باز با ابراهیم حاتمی کیا ، بهروز شعیبی و احمد رضا درویش کار کنم.

-        فکر میکنید سینمای ما تا چه میزان به سینمای دفاع مقدس نزدیک است و سهم جشنواره ی فیلم فجر چقدر هست؟

تعیین کننده ی این نیاز من نیستم و خود من در این نیاز قرار می گیرم،  ولی خوشبختانه هر سال یا دو سه سال یک بار، یک ایستاده در غباری متولد می شود و مهر سکوت می زند به لبهای آنهایی که این موقعیت سینمایی را دوست ندارند و لبخند به لبهای آنهایی می آورد که اینگونه از سینما را دوست دارند، من هم مدافع این گونه ی سینمایی ام و امیدوارم بتوانم در ایستاده در غباری دیگر باز کنم.

-        با توجه به تجربه ی شما در این فضای سینمایی ، فکر می کنید این فضا در سینما کمرنگ شده است؟

    تشخیص اینکه چه چیزی کمرنگ شده است به عهده ی مدیران است و من سعی می کنم در جاده ی شخصی خودم حرکت کنم؛ امسال از فستیوال فیلم فجر خودم را دور نگه داشتم چون نیاز داشتم که آرام باشم و خیلی جلوی دوربین عکاسان  و پشت تریبون های خبری نباشم، این به خاطر خودم بوده و دوست داشتم این ده روز شلوغ و پرهیجان در سکوت سپری شود، البته قهر نبوده ام و در همان موقعیت قبلی خودم هستم، پیشرفتی هم اگر هست به لطف خداست و درصدی هم تلاش خودم ؛ امیدوارم در این جاده ی پرتلاطم بتوانم ادامه دهم، این حرفه، جاده ی نفس گیری شده است چون پر از نمایش های بیهوده و تظاهرات به معنی تظاهراست و بازیگری ای که از علی نصیریان، عزت الله انتظامی، خسرو شکیبایی، رضا کیانیان و پرویز پرستویی به ما رسیده این هرجا بودن و هرحرفی زدن نیست. من دوست دارم کمی بیرون بایستم و بزرگ شوم و وقتی بزرگ شدم بتوانم تعیین کنم که چه چیزی خوب است و چه چیزی بد. و تلاشم بر این است که بد نباشم.

با توجه به اینکه مسائل منطقه ای ما مهمتر شده است فکر میکنید تا چه میزان باید بستر فیلم های همسو با مسائل منطقه ای باید فراهم شود ؟

این واقعیت مغفول مانده ای است، امنیتی که ما در این سرزمین داریم؛ در حالی که کشور های همسایه ی ما دچار بحران های خیلی جدی هستند. اگر ما میتوانیم یک کارمند شریف باشیم و صبح سرکارمان برویم و با امنیت به خانه برگردیم و شب در کنار خانواده باشیم و به سال جدید فکر کنیم در سایه ی امنیتی است که در اختیار داریم. نمیخوام حرف سیاسی یا شعاری گفته باشم ولی هر روز به این امنیت فکر می کنم. به نظرم concept  یا تیترواره ی امنیت خیلی سینمایی هست و امیدوارم به این واژه پرداخته شود .

-        دوست دارید در گونه ی فیلم های با حال و هوای دفاع مقدس، جایگاه چه شخصیتی را بازی کنید؟

من هرگز تعیین نکرده ام که بخواهم جایگاه بزرگ اصغر وصالی را ذره ای اشغال کنم و جایگاه بعدی را هم به خود اجازه نمی دهم تا تعیین کنم.

گفت و گو از: علی صبورینقل مطالب پایگاه سینما انقلاب، بدون ذکر منبع غیرمجاز است.

دیدگاه ها

هیچ دیدگاهی پیرامون این مطلب به ثبت نرسیده است.